З березня по жовтень у лісах та парках активізуються кліщі. Піки особливої активності припадають на квітень – початок травня та серпень. Кусючі вампіри небезпечні тим, що здатні передавати збудників різноманітних інфекційних захворювань.
Багаторічними дослідженнями встановлено наявність на території Полтавської області природних осередків багатьох захворювань, які передаються комахами: кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт, лихоманка Західного Нілу, захворювання, спричинені рядом інших вірусів.
Серед найактуальніших для нашої місцевості інфекційних захворювань, передача яких здійснюється кліщами, є хвороба Лайма. Перші поодинокі випадки діагностовано у 2002 році. З того часу кількість хворих щороку збільшується. За 2018 рік таких було 251.
Хвороба Лайма характеризується різними клінічними проявами: ураження шкіри, нервової системи, опорно-рухового апарату, серця. При кліщовому бореліозі на місці укусу з’являється еритема – пляма червоного кольору, дещо світліша в центрі, збільшується в розмірі за 3–7 днів. Хворий відчуває загальну слабкість, ломоту, підвищення температури тіла, головний біль, катаральні явища, біль м’язів шиї. При пізньому чи взагалі відсутньому лікуванні хвороба може спричинити інвалідність.
Зазвичай кліщі живуть у траві, в чагарниках і невисоко – на деревах, де й чекають на жертву: людину або теплокровну тварину чи птаха. Кліщі відчувають наближення живої істоти за 10 метрів, нападають і живляться її кров’ю. Найчастіше кліщі прикріплюються до одягу людини, коли та торкається гілок дерев, кущів або сидить на траві. Вони присмоктуються до людини не лише під час перебування на природі, але й через деякий час після відвідування зеленої зони, залишаючись на одязі, речах. Можуть заноситися до житла з букетами квітів, собаками, іншими тваринами. Людина виявляє кліща через 2 – 3 дні, коли з’являються припухлість, свербіння, почервоніння. Він може жити на тілі людини до 10 днів, збільшуючись у розмірах.
Отож, збираючись відпочивати на природі, необхідно подбати про свою безпеку. По можливості слід одягати світлий одяг. На ньому кліща легше помітити, ніж на темному. Бажано, щоб манжети були на резинках. Футболку треба заправити в штани, а штани – в шкарпетки. Не забувайте про головний убір. Варто обробити одяг в місцях можливого переповзання кліщів з нього на тіло репелентом – засобом для відлякування комах. Його можна придбати в аптечній мережі та будь-якому супермаркеті міста. Слід враховувати, що репелент діє лише 3–4 години, тому для більш тривалих прогулянок його необхідно нанести повторно.
Під час прогулянок якомога частіше (не рідше, ніж кожні 2 години) оглядайте себе й супутників, звертайте увагу на гілля кущів. При поверненні додому також необхідно обов’язково оглянути своє тіло.
Найулюбленіші місця прикріплення кліщів – вуха, шия, пахви, живіт, пах, внутрішній бік стегон та кисті.
Якщо кліща виявлено, бажано якомога скоріше його видалити. Для цього необхідно звернутися до медичних працівників. За відсутності такої можливості видалення проводять самостійно. Кліща слід захопити пінцетом або пальцями, огорнутими марлею тякомога ближче до ротового апарату й повільно видаляти разом з хоботком, розхитуючи тільце з одного боку в інший. Можна використовувати товсту нитку або пластик з проріззю. Вживання мастил, лаку для нігтів або подібних речовин не бажане; кліщ може загинути, що ускладнить його видалення. Після видалення місце присмоктування необхідно обробити розчином йоду, спирту або зеленкою.
Постраждалим від укусів кліщів рекомендована обов’язкова консультація у лікаря-інфекціоніста. Напади незрілих кліщів можуть бути непомітними, але не менш небезпечними. Тому в разі погіршення стану здоров’я при відвідуванні лікаря не забудьте розповісти про відпочинок або роботу на природі.
Щеплень проти хвороби Лайма немає. Відтак особливого значення набуває увага кожної людини до безпечного відпочинку, а також своєчасне звернення до лікувально-профілактичних закладів для отримання медичної допомоги.
Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України
Обговорення матерiалу