- Лохвиця News - https://lnews.com.ua -

Страсний тиждень перед Великоднем: коли та що потрібно робити по днях

Незабаром українці святкуватимуть Великдень-2020, який припадає на 19 квітня. Останній тиждень перед святом, що розпочинається відразу після Вербної неділі з понеділка, 13 квітня, — це Страсний тиждень..

Про історію свята

У християнської Церкві цей тиждень носить назву Страсного, бо в цей час Церква згадує Страсті Христові. У страсний тиждень згадується Таємна Вечеря, страждання, розп’яття і поховання Ісуса Христа, всі дні Страсного тижня звуться “Великими”. Християни в ці дні дотримуються найсуворішого посту, не танцюють, не співають, багато моляться та готуться до Пасхи.

Цей тиждень носить назву Страсного, бо в цей час Церква згадує Страсті Христові. Через особливе значення і велич духовних спогадів та богослужінь Страсний тиждень не включений у богослужбове коло Великого посту, а стоїть окремо, як перехід від Святої Чотиридесятниці до Світлого Христового Воскресіння.

У страсний тиждень згадується Таємна Вечеря, страждання, розп’яття і поховання Ісуса Христа. Усі дні Страсного тижня звуться «Великими» — Великий Понеділок, Великий Вівторок тощо, також уживається епітет «Страсний».

Дні Страсного тижня

У Великий понеділок Церква згадує старозавітного патріарха Йосипа, якого заздрісні брати продали в Єгипет, сказавши батькові, що його розірвали звірі. Поміркований Йосип розглядається як праобраз зрадженого Христа. У понеділок Страсної седмиці служиться молебень, що покладає початок церковному чину мироваріння. Миро — це суміш 50 речовин на основі оливкової олії, трав та смол. Миро вважається святинею, зберігається у вівтарі і використовується в таїнстві Миропомазання. Готується миро лише раз у році — з понеділка по середу Страсного тижня, у четвер освячується.

У вівторок Страсного тижня віруючі згадують, як Христос навчав у храмі Єрусалимському і народ вважав Його пророком.

Велика середа (Страсна середа) — день віддання Ісуса на страждання і смерть. У цей день згадується євангельська подія: коли рада первосвящеників і книжників вже вирішила взяти Христа і вбити Його, в селищі Віфанія у домі Симона прокаженого, де зупинився в ніч на середу Ісус, одна «грішниця» вилила дорогоцінне миро на Його голову. Тут же в душі Юди народився намір видати беззаконній раді Вчителя. Тому в церковній службі в середу прославляється «грішниця» і засуджується зрада Юди. З понеділка по середу Страсного тижня в храмах звершуються Літургії Григорія Двоєслова або ж Передосвячених Дарів.

Особливо важливими вважаються останні три дні перед Великоднем — Великі четвер, п’ятниця та субота. У кожний з них на службах читаються уривки з Євангелія, що розповідають про страждання Христа.

У четвер віруючі згадують становлення таїнства причастя Тіла і Крові Христових — євхаристії.

Велика п’ятниця — найскорботніший день, тому що саме в п’ятницю Ісус був розп’ятий і помер на Хресті, викупивши людські гріхи.

У суботу тіло Христа «перебувало в труні», але душею Спаситель зійшов у пекло і вивів з нього душі праведників. Увечері в храмах розпочинають святкове богослужіння, щоб зустріти Воскресіння Христове. Нинішній рік – стане винятком з цього правила…

Що потрібно робити протягом Страсного тижня

У Великий понеділок, 13 квітня, віряни розпочинають велике прибирання в своїх будинках, готують оселю до свята.

У Великий вівторок, 14 квітня, за традицією, жінки перуть білизну, чистять килими та готують святкове вбрання до Великодня.

У Велику середу, 15 квітня, приводять до ладу присадибні ділянки, завершують хатні роботи, готують тісто для пасок і фарбу для крашанок.

У Чистий четвер, 16 квітня, традиційно очищають своє тіло, готуються до свята, випікають паски та фарбують яйця.

Велика п’ятниця, 17 квітня, – це день великої скорботи за розіп’ятим на Хресті Ісусом, який своєю смертю викупив людські гріхи. У цей день люди намагаються вести себе стримано, у народі кажуть: “Хто в Страсну п’ятницю сміється, той весь рік плакатиме”.

У Велику суботу, 18 квітня, господині клопочуть на кухні, а чоловіки готують великодні кошики на вечірню службу.

Закінчується Страсний тиждень одним із найбільших церковних свят у неділю, 19 квітня, — Пасхою, тоді, після служби у церкві, християни вітають один одного з визначною подією та святкують.

Святослав Скороход, священик