На сьогоднішній день сучасна людина споживає в рази більше, ніж її пращури. Щороку обсяги споживання продуктів харчування, товарів широкого вжитку зростають, а разом з ними зростає і кількість відходів. Нині проблема забруднення є не просто черговими труднощами — це вже екологічна катастрофа глобального характеру, яку необхідно терміново вирішувати. Частина цивілізованих країн вже зробила певні кроки після усвідомлення всієї небезпеки забруднення побутовими відходами, але в більшості, на жаль, ситуація не змінюється.
Звичайно, деякі люди не надають великого значення проблемі утилізації сміття, оскільки не розуміють, якої шкоди, крім неприємного запаху, воно може нанести. Насправді ж, ситуація критична. У складі відходів можуть перебувати отруйні легкі речовини, хімічні сполуки, важкі метали, які разом із опадами потрапляють у водойми через ґрунтові води.
Звалища і території організованих поховань відходів займають величезні площі, які можна було б з більшою користю використовувати в сільському господарстві. На жаль, рекультивувати ті землі, на яких хоча б кілька років перебувало звалище, майже неможливо, оскільки навіть за короткий період у грунті накопичуються шкідливі речовини, які перешкоджають росту рослин. Величезної шкоди довкіллю завдають також несанкціоновані (стихійні) сміттєзвалища.
Проблема переробки й утилізації сміття та побутових відходів існує і в Сенчанській громаді. Комунальне підприємство «Паросток» на 01.01.2021 рік підписало 845 договорів із мешканцями громади на вивезення твердих побутових відходів. Це лише 30% від кількості населення, що мешкає на цій території. На поточний рік заплановано закупити ще 375 сміттєвих баків. Але це не вирішить повністю всієї проблеми. Навіть процес сортування лише на 10% зменшує загальний обсяг твердих побутових відходів. Усі відходи вивозяться на вже переповнені сміттєві полігони, у зв’язку з неможливістю створення нових сміттєвих полігонів (Постанова КМУ від 04.03. 2004 року № 265 «Про затвердження Програми поводження з ТПВ»).
Тому виконком Сенчанської сільської ради провів зустріч із представниками ТОВ «Німецько- Українське підприємство «БРАУН ІНДАСТРІАЛ ТЕХНОЛОДЖІ», яке пропонує взяти участь у інвестиційній програмі компанії «BIT GmbH», розробленій для територіальних громад України.
Основною метою програми є впровадження сучасної технології та німецького досвіду в системі поводження з відходами за рахунок спільного будівництва і експлуатації біогазових електростанцій, які працюють на відходах, що біологічно розкладаються, а саме:
- частина твердих побутових відходів, що біологічно розкладаються;
- активний мул побутових стічних вод міських очисних споруд;
- садові та паркові відходи (сміття, листва та гілки);
- сільськогосподарські відходи (відходи рослинництва та тваринництва);
- відходи місцевої промисловості та торговельних мереж.
- ТОВ пропонує розглянути пропозицію щодо створення спільного підприємства і експлуатації заводу з переробки 26 тонн органічних відходів на добу. Біогазова станція в складі заводу дозволить виробляти електричну енергію до 1,5 МВт на годину. Продаж виробленої електроенергії буде здійснюватися на загальний енергоринок за «зеленим тарифом». Спеціалізоване підприємство дозволить поліпшити екологічну ситуацію на території громади і прилеглих районах, підвищить рівень економічної та енергетичної незалежності, забезпечить додаткові надходження в бюджет та створить 48 нових робочих місць.
Наталія Сліпухова, Сенчанський сільський голова
Наша довідка
BIT Braun Industrial Technology GmbH — експерт у галузі традиційної енергетики, автоматизації технологічних процесів; компанія «BIT GmbH» має практичний досвід реалізації понад 350 проєктів у галузі традиційної та альтернативної енергетики. Один із напрямків діяльності — будівництво заводів з переробки відходів для територіальних громад (детальніше про компанію можна довідатись тут).
Обговорення матерiалу