Сьогодні, 17 березня 2021 року, набули чинності зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення — почали діяти нові штрафи за порушення правил дорожнього руху.
16 лютого Верховна Рада ухвалила в цілому законопроект № 2695 про посилення відповідальності водіїв за водіння в нетверезому стані та перевищення швидкості. А 12 березня він був підписаний президентом Володимиром Зеленським.
Законопроект викликав гострі дискусії серед громадян. За інформацією видання ЛІГА.net, противники законопроекту застерігали, що разом з посиленням відповідальності за п’яне керування автомобілем, автори документу пропонують пункти, які можуть повернути «поліцейське свавілля». Зокрема, йшлося про зупинки поліцією «для профілактики», огляд машини, необхідність передавати документи у руки поліцейським та виходити з авто.
Була навіть створена петиція до президента з вимогою про припинення розгляду такого законопроекту. Вона набрала необхідну кількість голосів і до законопроекту внесли понад 600 правок, також десятки правок внесли вже під час голосування в цілому.
За інформацією заступника міністра внутрішніх справ Антона Геращенка, у 2020 році поліція зупинила 129 000 п’яних водіїв — по 300 осіб на день. А в ДТП минулого року загинуло 3550 осіб. Геращенко впевнений, новий закон допоможе зменшити смертність на дорогах на 10-15%.
Крім того, цей закон збільшив строк розгляду у суді справ щодо порушення правил дорожнього руху — з трьох місяців до року. Раніше справи щодо керування у стані сп’яніння часто закривали через невчасний розгляд, тому часто їх навмисне затягували.
Відтепер якщо патрульні зупинять п’яного водія вперше за рік, то штраф буде 17000 грн (раніше 10200), а також його позбавляють права керування авто на рік.
Вдруге протягом року — штраф 34000 грн та позбавлення права керування авто на 3 роки з можливим оплатним вилученням машини або адмінарешт на десять діб з позбавленням на 3 роки з оплатним вилученням ТЗ чи без такого.
Більше двох разів впродовж року — штраф 51000 грн та позбавлення водійського посвідчення на 10 років з конфіскацією ТЗ, або адмінарешт на п’ятнадцять діб з позбавленням права керування ТЗ на 10 років з конфіскацією ТЗ.
Обговорення матерiалу