Днями начальник Головного управління Національної поліції в Полтавській області Андрій Замахін провів виїзний особистий прийом громадян Лохвицького району. Після завершення запланованих зустрічей очільник обласної поліції погодився відповісти на питання порталу ЛохвицяNews.
− В.Г. Андрію Леонідовичу, яка ваша загальна оцінка роботи Лохвицького відділу Національної поліції України в Полтавській області?
− А.З. Оцінка роботи райвідділу позитивна. Тут працює молодий начальник поліції (Володимир Кудеря. – авт.). Ми робили акцент на тому, щоб був саме місцевий керівник. Чому? Тому, що він знає місцеве населення, населення знає його. Він орієнтується в обстановці на території міста й району.

Що сказати – район важкий. Тут працює потужний нафто-газовий комплекс. Також має місце проблематика, пов’язана з крадіжками із домогосподарств у громадян. Це сільська місцевість. Отже, ті будівлі, що знаходяться на території села, люди залишають на зиму і повертаються туди лише навесні. І коли скоюються крадіжки взимку, люди їх виявляють лише навесні, коли приїдуть до села. І нам важко розкривати ці злочини. Але в цьому напрямку ми працюємо: нами створена група оперативного реагування патрульної поліції, яка пересувається по району і до завдання якої входить забезпечення публічного порядку на його території, та реагування на всі зауваження та повідомлення, що надходять до центру «102» у нас у Полтаві або до чергової частини тут, у Лохвицькому районі.
Роботи дуже багато − є над чим працювати, і ми розуміємо, в якому напрямку рухатись. Зараз ми співпрацюємо з органами місцевого самоврядування, з районною державною адміністрацією, районною радою в тому аспекті, що потрібно розвивати програму «Безпечне місто», яка забезпечує систему нагляду і встановлення порядку як на території міста, так і району і розкриття по гарячих слідах всіх злочинів, які скоюються на території Лохвицького району і міста Лохвиці.
− А якщо говорити про обласний рівень – проблеми подібні чи існують свої, специфічні питання в роботі поліції?
− Проблеми існують. Одна з головних – розбійні напади на людей похилого віку в сільській місцевості. Це також крадіжки і пограбування у великих містах – Кременчуці й Полтаві. Турбують угони автомобільного транспорту, квартирні крадіжки. Також останнім часом в наших обох найбільших містах відбувались підпали автотранспорту. Було, зокрема, підпалено шість автомобілів і одну базу, де сортують папір. Вчинені злочини розкрито, особа яка їх скоювала, затримана і зараз перебуває під домашнім арештом − стосовно неї ведеться досудове розслідування.

− Сьогодні в країні проходить доволі активна й непроста президентська виборча кампанія. Які є проблеми в роботі на цьому напрямку і як спрацювала поліція області під час проведення першого туру?
− Я хочу нагадати: поліція є політично нейтральною. Ми в політиці не беремо ніякої участі. Наше головне завдання – забезпечити охорону публічного порядку як під час виборчого періоду, так і під час самого голосування.
Які були проблеми? Перш за все – до нас надходили повідомлення щодо незаконного розміщення передвиборчої агітації без зазначення реквізитів, тобто: хто її виготовив, в якій кількості. Також під час самих виборів надходили скарги на дії членів дільничних виборчих комісій. Як відомо, люди повинні приходити на голосування з паспортами, лише в цьому випадку вони мають можливість волевиявлення і право проголосувати. На місцях спільно з головами дільничних виборчих комісій ми роз’яснювали членам ДВК про порядок голосування. Було також зафіксовано два випадки винесення виборчих бюлетенів з території для голосування. Тобто, громадяни, які вийшли з кабінок для голосування, не вкинули бюлетені до скриньок, а забрали їх з собою. За цими двома фактами відкрито кримінальне провадження і ведеться досудове розслідування.
Повідомлень було багато, але на всі повідомлення, що надходили до нас чи чергових частин відділів поліції, ми реагували і в ста відсотках випадків виїжджали на місце події. Було складено чотири адміністративних протоколи, які ми направили до суду для прийняття відповідних рішень.
– Як відомо, злочин легше попередити, ніж потім його розкривати. Скажіть кілька слів про профілактику правопорушень в області.
− В період підготовки до виборчого процесу і безпосередньо під час проведення виборів ми проводили значну інформаційну та роз’яснювальну роботу, розповсюджували багато інформації в ЗМІ і безпосередньо серед громадян у день голосування. Проводили зустрічі з представниками штабів – роз’яснювали їм законодавство, попереджали про адміністративну та кримінальну відповідальність за порушення чинного виборчого законодавства.
– А що робиться в області в плані запровадження інноваційних технологій, нового обладнання тощо? Чи є тут проблеми: можливо не вистачає камер спостережень чи ще чогось?
− Як вже зазначав, нас найбільше турбує питання забезпечення програми «Безпечне місто» на території області. У нас повноцінно працює ця програма у Гадячі – там встановлено велику кількість відеокамер і вони дають свої позитивні результати. Хороший відеонагляд забезпечено в Горішніх Плавнях, частково тут − у Лохвиці. В цілому, ми зараз працюємо по всіх районах, доводимо до голів райдержадміністрацій і районних рад, до голів селищних рад і об’єднаних територіальних громад думку, що цим необхідно займатись. І це не якась примха поліції – це робиться для забезпечення правопорядку на місцях.
Також у нас працюють групи реагування патрульної поліції (ГРПП). Вони обладнані планшетами. Зараз ми розвиваємо цей напрямок. Чому це важливо? Коли працівник поліції знаходиться на місцевості – виконує свої обов’язки, патрулює територію, за допомогою цього планшета він отримує негайні повідомлення, що надходять на лінію «102» і, таким чином, скорочує час. Коли оперативно-слідча група відділу їде до віддаленої точки Лохвицького району, це вимагає певного часу і подолання неякісних доріг. А коли люди знаходяться на патрулюванні в тому районі – вони оперативно реагують: виїзд групи займає 15-20 хвилин.
Також ми зараз проводимо роботу з ГРПП: коли вони патрулюють – беруть із собою дільничного , який обслуговує цю територію. Дільничний знає свою територію, об’їжджає її, спілкується з місцевими, розуміє проблематику. Не кожна людина може додзвонитися до відділу (інколи відсутня така можливість) або приїхати. Тому ми також проводимо переговори з органами місцевого самоврядування, представниками районних державних адміністрації, ОТГ з метою встановлення так званих «поліцейських станцій». Поліцейська станція призначається для того, щоб місцеві жителі ОТГ, які знаходяться на віддаленій території, могли прийти на цю поліцейську станцію і звернутися до дільничного інспектора поліції, який прийме від них заяву, зареєструє її і тут же зреагує на повідомлення. Якщо за цими ознаками має місце кримінальне правопорушення, дільничний відразу виїжджає на місце пригоди і повідомляє у відділ, що йому потрібна слідчо-оперативна група. І тоді він чекає на місці пригоди, охороняє його і чекає, коли туди приїде група і розпочне свої слідчо-оперативні дії.
− А в чому тут особливість? Адже дільничний інспектор і так повинен приймати заяви від населення?
− У дільничного буде створена поліцейська станція, облаштовано робоче місце, встановлена необхідна комп’ютерна техніка, яка буде під’єднана до нашої системи. Він має право негайно приймати і реєструвати заяву, перевіряти інформацію, яка його цікавитиме, по нашій внутрішній базі даних.
− У нас в районі створено дорожньо-ваговий комплекс (щойно у вас на прийомі був директор комунального підприємства «Добробут-Сервіс» Іван Дудник – на базі якого діє цей комплекс). Голова райдержадміністрації Володимир Рязанов теж постійно цікавиться роботою ДВК. Як ви вважаєте: чи існує необхідність розширення бази стаціонарних чи мобільних дорожньо-вагових комплексів в області, адже коштують вони недешево?
− На мою думку, слід встановлювати таких комплексів більше, адже ви бачите – в якому стані знаходиться дорожнє покриття. Наші перевізники безвідповідально ставляться до цього, тому, що машини йдуть перевантажені, убиваються дороги. Якщо подивитись – (сьогодні я заїхав у ваш район), також у Чорнухинському, Лубенському районах – доріг немає, практично. Шляхи розбиті.

Якщо мені пам’ять не зраджує, за даними Укртрансбезпеки в Полтавській області – у нас встановлено два чи три комплекси. Це дуже мало! На всю територію області – це ніщо, а без залучення працівників Укртрансбезпеки, ми не можемо реагувати і впливати на водіїв у випадках перевищення вантажних нормативів. Працівник поліції повинен зупиняти автомобіль разом з інспекторами Укртрансбезпеки і проводити спільні дії. Лише після офіційного надання нам відповідних документів, ми готуємо подання до суду і, таким чином, можна офіційно притягти перевізника до відповідальності.

− Андрію Леонідовичу, ще одне питання, як на мене – досить важливе: кадрове. Як працює штат обласної поліції, які існують проблеми на цьому напрямку роботи?
− Сьогодні, якщо брати від загальної кількості особового складу, у нас існує кадровий некомплект приблизно 12%. Цю роботу ми постійно проводили і минулого року, і в цьому році продовжуємо приймати людей. На нашому офіційному сайті − Головного управління національної поліції, розміщуємо оголошення про проведення конкурсу. Конкурси проводимо для всіх бажаючих вступити в наші лави. Спочатку претенденти подають електронну заявку, потім звертаються у відділ поліції безпосередньо за місцем проживання: якщо мешкають на території Лохвицького району – звертаються в Лохвицю. Вони також могли б виявити бажання і працювати в Полтаві. Зайшовши на офіційний сайт, дивляться, які конкурси в нас оголошуються.
Останній конкурс у нас був на інспекторів ГРПП, тому що у нас тут на сьогодні з 600 штатних одиниць не вистачає 150 працівників. Це, я вважаю, великий некомплект. Люди, які чергують на території районів, повинні бути укомплектовані, адже зайве навантаження лягає на плечі інших працівників поліції. Тобто, проблема є. Але для її вирішення, як вже сказав, ми проводимо конкурси і намагаємось набирати людей. Так само і наша регіональна поліція набирає потрібних працівників. З цією метою проводяться відповідні заходи в школах, технікумах, інститутах і кадровий апарат ми змушуємо іти туди, щоб забезпечити набір молоді…
− …тобто займаєтесь активною профорієнтацією…
− Так, стараємось зробити все можливе, щоб до нас приходили працювати нові кадри.
− Дякую вам за інтерв’ю і бажаю успішної роботи.
Бесіду провів Віктор Гіржов
Обговорення матерiалу