Завершились позачергові вибори до Верховної Ради України і можна підбити основні підсумки цієї короткої і в чомусь особливої виборчої кампанії.
Якщо говорити про наш виборчий округ №151 з центром у Лохвиці, то електоральні уподобання виборців тут помітно відрізняються від загальної картини по країні.
Судіть самі. П’ятірка партій, що подолали п’ятивідсотковий бар’єр і увійшли до парламенту за партійними списками (тобто в багатомандатному окрузі), розташувались у рейтингу наступним чином:
- політична партія «Слуга народу»,
- політична партія «Опозиційна платформа – за життя»,
- політична партія Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»,
- політична партія «Європейська солідарність»,
- політична партія «Голос».
Дещо по-іншому (інколи відрізняючись досить радикально) виглядають електоральні уподобання виборців округу №151, а саме:
- політична партія «Слуга народу»,
- політична партія Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина»,
- політична партія «Радикальна партія Ляшка»,
- політична партія «Опозиційна платформа – за життя»,
- політична партія «Сила і Честь».
Якщо «Слуга народу» лідирує з великим відривом від суперників по всій Україні (за винятком Львівської області, де першість узяв “Голос” і частини Донецької та Луганської областей, які підтримали Опозиційну платформу — за життя), то радикали Ляшка в цілому залишились далеко від прохідного бала. У Лохвицькому ж окрузі – вони треті. Зате партія Порошенка, яка впевнено увійшла до парламенту (8.12%), в нашому окрузі опинилася взагалі «за бортом», тобто, набравши 4,60 відсотка голосів, не дотягнула навіть до необхідного п’ятивідсоткового бар’єра…
Ще гірша ситуація у партії «Голос» Святослава Вакарчука: якщо в середньому по країні ця нова політична сила набрала необхідні відсотки, щоб пройти до парламенту (5.85%), то на окрузі №151 вони отримали підтримку лише… 2.34% виборців, тобто, майже вдвічі менше, ніж у цілому по країні. Зате партія «Сила і Честь» Смешка отримала вищу оцінку і випередила Вакарчука з показником 4.47%.
При явному кренові виборців ОВО №151 у бік популістських тенденцій (що є нинішнім світовим трендом), радує показник голосування “за життя”, який виявився тут майже удвічі нижчим, ніж в цілому по країні (7.63% проти 13%). Отже, не все втрачено, і на наступних місцевих виборах, які Зекоманда також намагатиметься провести достроково (що називається, поки електорат не отямився), 151-й округ може залишити проросійські сили ні з чим…

Підсумки голосування за партійними списками по Україні (опрацьовано близько 99% електронних протоколів)
ВІдомості про підрахунок голосів виборців на багатомандатному виборчому окрузі №151 (опрацьовано 100% протоколів)
Стосовно підсумків голосування в 151-му одномандатному (мажоритарному) окрузі: тут із десяти претендентів перемогу отримав Максим Березін («Слуга народу», 47.26%) – саме він і стане народним депутатом України. Друге місце з великим відставанням (15.37%) посів представник «Батьківщини», тепер вже колишній депутат від 151 округу Руслан Богдан, а третім став висуванець від «радикалів» Віталій Колісніченко (7.62%).
В загальному підсумку – партія Зеленського за партійними списками разом з мажоритарниками отримала 253 місця в парламенті, що робить її монокоаліцією (парламентська більшість має нараховувати 226 місць – одноосібно або в коаліції з іншими фракціями).
Тепер залишається лише одне найголовніше питання: чи впорається партія, яка з нечуваним успіхом зайшла до Верховної Ради, з тією відповідальністю, яка лягає на цю політичну силу в непростих українських реаліях і в очікуванні позитивних змін переважної більшості суспільства? Відповідь на це питання поки що не настільки очевидна, як бажання Зеленського і його прибічників прибрати до рук всю повноту влади в країні.
Віктор Гіржов, журналіст, політолог
Обговорення матерiалу