- Лохвиця News - https://lnews.com.ua -

Сила і безсилля громади щодо вирішення «сміттєвої проблеми» (відео)

Учора, в понеділок, на полігоні твердих побутових відходів м. Заводського поблизу с. Вишневе загорілося сміття. Власне, пожежа могла виникнути раніше – в неділю, адже у вихідні дні сміттєзвалище не охороняється, тому вогонь і дим були виявлені лише о 8-й ранку наступного дня працівником полігону, який терміново повідомив про це директора комунального підприємства «Комунсервіс» В.Т. Мельника.

За всіма ознаками – тут стався умисний підпал відходів, адже вогонь поширився по периметру (на площі близько 400 кв.м.), а не фронтально, як це буває у випадках самозагорання сміття.

Мешканці найближчих населених пунктів – Заводського й Токарів могли й не відчути в повній мірі впливу пожежі на своє самопочуття, адже надворі стоїть сира погода, яка дещо стримує розповсюдження вогню і викидів у повітря великих обсягів диму, до того ж, вітер учора дув саме в протилежний бік від населених пунктів і це теж рятувало ситуацію.

Сьогодні екіпажі 9-ї пожежної частини продовжать боротьбу з вогнем, але вони ще повинні бути готовими на виїзд у разі виникнення пожеж у населених пунктах. Наприклад, учора одна з машин терміново виїхала на виклик у м. Лохвиця…

Пожежа вкотре нагадала, що проблема з твердими побутовими відходами в районі залишається вкрай актуальною, і пожежі, подібні цій, ще довго негативно впливатимуть на довкілля та здоров’я людей нашого краю. Особливо загрозливою є ситуація навколо Заводського.

Пригадується, які пристрасті кипіли в місті напередодні та під час громадських слухань щодо будівництва біля с. Вишневе сміттєпереробного заводу. Мешканців Заводського можна зрозуміти: екологічна ситуація в їхньому місті і без того далека від ідеальної, а тут ще якийсь завод пропонують збудувати. Врешті, проектувальникам та інвесторам, які могли вкласти чималі кошти в сміттєпереробний (громадські активісти стверджують – сміттєспалювальний) завод дали відкоша, але й більш результативної альтернативи поки що ніхто не запропонував. Не в теорії – тут у нас генераторів креативних ідей і технологій достатньо, а предметно: з розробкою проекту, залученням необхідних матеріальних і фінансових ресурсів. Отже, питання повисло в повітрі, яке все частіше отруюється канцерогенними речовинами, що утворюються в процесі згорання сміття і завдають шкоди здоров’ю мешканців, які проживають у зоні ризику.

Значна частина громадян (серед них і міський голова Заводського В.В. Сидоренко), схиляються до зарубіжного досвіду роздільного збирання і сортування твердих побутових відходів. Хай так. Скажімо, європейський досвід досить багатий в цьому плані. Але тоді треба шукати можливості саме в такому напрямку. Зрозуміло, що справа ця непроста, а головне – недешева. Але ж треба з чогось починати…

Хтось очікує завершення реформи децентралізації і остаточного формування об’єднаних територіальних громад. Мовляв, тоді буде певна ясність стосовно фінансових можливостей і відповідних повноважень щодо ресурсів (зокрема, й земельних). Можливо, й так. Але дві з трьох можливих ОТГ (Лохвицька й Сенчанська) вже створено і вони доволі успішно працюють. То, може, є необхідність вивчити питання об’єднання організаційних і фінансових можливостей цих ОТГ, а згодом долучити до цього процесу й третє об’єднання з виходом на відповідні державні структури, які б могли допомогти у розв’язанні цього сміттєвого «гордієвого» вузла? Принаймні, короткий коментар на цю тему дав міський голова Заводського В.В. Сидоренко (див. відео).

А поки що місцева служба ДСНС на чолі з її керівником О.М. Сілютіним бореться зі сміттєвими пожежами (як влітку боролась із торф’яними) і вишукує на цю доволі затратну справу додаткові ресурси й можливості…

Віктор Гіржов, ЛохвицяNews