Питання зберігання та подальшої утилізації прекурсорів (хімічних речовин, реагентів. – ред.) державного підприємства «Лохвицький спиртовий комбінат» обговорили на оперативній нараді у голови райдержадміністрації Тетяни Костенко за участі голови комісії з ліквідації Концерну «Укрспирт» Ільчишина І.А., в.о. директора ДП «Лохвицький спиртовий комбінат» Савченко Н.В., Заводського міського голови Сидоренка В.В., начальника РС ДСНС у Полтавській області Сілютіна О.М., начальника Державної екологічної інспекції Центрального округу Мартосенка Є.О. та в.о.начальника РВ ГУНП у Полтавській області Савчука О.М.
Учасники зустрічі обговорили ситуацію, що склалася на ДП «Лохвицький спиртовий комбінат», а саме: на підприємстві обліковується соляна кислота в кількості 153065,30 кг. У зв’язку з довготривалим терміном зберігання, ємність з кислотою піддалася корозії, що загрожує її витоку та може спричинити забруднення навколишнього природного середовища. Реалізувати хімічну речовину шляхом продажу неможливо, оскільки на сьогодні вона вже не відповідає державним стандартам.
Голова комісії з ліквідації Концерну «Укрспирт» Ільчишин І.А. та в.о.директора ДП «Лохвицький спиртовий комбінат» Савченко Н.В. повідомили, що неодноразово письмово зверталися за допомогою у вирішенні цього питання до інстанцій вищого рівня, оскільки кошти для цього в Концерну «Укрспирт» відсутні. Проте ситуація лишилась незмінною.
За підсумками обговорення усіх варіантів подальшого розвитку подій учасники наради дійшли висновку про необхідність персонально звернутися за допомогою до Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України. У зв’язку з цим голова райдержадміністрації Костенко Т.В. та голова комісії з ліквідації Концерну «Укрспирт» Ільчишин І.А. запланували здійснити у вівторок (14 липня) спільну робочу поїздку до вказаного міністерства.
Також за підсумками вивчення усіх обставин справи головою райдержадміністрації Тетяною Костенко дано термінові доручення РС ДСНС у Лохвицькому районі та в.о.директора ДП «Лохвицький спиртовий комбінат» Савченко Н.В. із зазначенням конкретних заходів, які слід вжити негайно, у т.ч.: забезпечити герметичність ємностей, в яких зберігається діюча речовина, що знаходиться на балансі ДП «Лохвицький спиртокомбінат» та вирішити питання щодо утилізації діючої речовини, що знаходиться на балансі ДП «Лохвицький спиртокомбінат» (Савченко Н.В.).
Наша довідка
Лохвицький спиртокомбінат – гігант харчової промисловості, який комплексно переробляв цукровмісну мелясу на спирт, дріжджі, діоксид вуглецю.
Будівництво спиртового заводу розпочалося у 1932 році, у 1934 році він був введений в експлуатацію.1937 року — перетворений у спиртовий комбінат.
На початку 1981 року, комбінат входив до числа найбільших підприємств спиртової промисловості СРСР і був єдиним підприємством, що виготовляв ацидин. Головною продукцією комбінату був етиловий спирт, також комбінат виготовляв пекарські дріжджі, зріджений двоокис вуглецю, глутамінову кислоту та упарену барду.
У радянські часи комбінат входив до числа найбільших промислових підприємств міста Червонозаводське, на його балансі перебували об’єкти соціальної інфраструктури та житлові будинки.
У березні 1995 року Верховна Рада України внесла комбінат до переліку підприємств, приватизація яких заборонена у зв’язку з їх державним значенням.
Після створення у червні 1996 року державного концерну спиртової та лікеро-горілчаної промисловості «Укрспирт», комбінат був переданий у відання концерну «Укрспирт».
У січні 2000 року Кабінет міністрів України дозволив заводу виробництво компонентів для моторного палива, у липні 2000 року була затверджена державна програма «Етанол», котра передбачала розширення використання етилового спирту в якості енергоносія, разом з іншими державними спиртзаводами комбінат був внесений до переліку виконавців цієї програми.
2005 року керівництво комбінату прийняло рішення про скорочення невиробничих видатків, питання опалення і електропостачання житлового фонду були передані міським комунальним службам.
14 січня 2007 року у зв’язку зі скороченням державного замовлення на спирт, комбінат тимчасово зупинив виробництво. У 2008 році економічна криза погіршила становище підприємства. У лютому 2009 року комбінат почав промислове виробництво компонента моторного палива КМТА для бензину «Біо-100» у обсязі 10 тис. декалітрів (що забезпечувало можливість виробництва 80 тонн бензину «Біо-100» на добу), але стан підприємства лишався складним.
Наприкінці 2010 року комбінат став банкрутом і одним із найбільших боржників із заробітної платні серед підприємств Полтавської області.
Лохвиця News за повідомленням Лохвицької РДА
Обговорення матерiалу