Школи Лохвицького земства нині отримали статус пам’яток місцевого значення та охоронний номер. Ідеться про 28 об’єктів. Про це повідомила Ольга Герасим’юк, журналістка, активістка, перший заступник голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення.
Нагадаємо, на Полтавщині збереглися унікальні будівлі, споруджені за проектом відомого художника Опанаса Сластіона, котрий розробив споруди, які «відповідали б народному смаку і набули рис національної своєрідності» (як закликала в той час письменниця Олена Пчілка). Серед характерних рис – великі двері та вікна шестикутної форми, які в народні називали «шевченковими». Цим спорудам понад 100 років, більшість занедбані, тож активісти ще 3 роки тому задумали зайнятись збереженням і відродженням шкіл.
Раніше повідомлялось, що у Полтаві Герасим’юк презентувала проект «Школи Лохвицького земства» у грудні 2018 року. Згодом нові об’єкти ввійшли до списку Шкіл Сластіона.

Нині Ольга Герасим’юк написала:
Вийшла від міністра культури Євгена Нищука з цим наказом, який він підписав і вручив особисто. Хто не знав, що на цей наказ ми чекали рік, той може не оцінити значення події. Але й не треба. Рік боролися, маємо результат! Цей наказ означає, що 28 Шкіл Сластіона відсьогодні мають охоронний номер – і є пам’ятками! І це означає, що ми перемогли багато тяжких обставин- і цей шлях незворотній. І життя попереду точно є! В українському модерні, який витягаємо з-під завалів, зашифровані його формули. Це означає також що наші архітектори Майстерня архітектора Івана Бикова ще мають закінчити документацію на всі об‘єкти (а їх 53), йде весна – і треба роз’їжджатися по експедиціях. А щойно це завершимо – будемо боротися за національне значення цих шедеврів.
Слово «боротися» звучить тяжко й неприємно, воєнно, але передає суть роботи, яку треба проробити в суспільстві, що лише почало формуватися. Нас надихає Сластіон – бо саме так він жив, ніколи не нарікав, а лише беріг і створював, любив і беріг, захищав і любив…зник – але повертається! Дуже вдячні Управління охорони культурної спадщини України за соратництво. P.S і до речі, на прикладі наших документів на пам’ятки Управління провело вебінари для захисників культурної спадщини по країні, бо ще треба всіх навчити, як правильно захищати! І це втіха! Дякуємо Ivan Bykov. Всім – слава.

Активісти, котрі борються за пам’ятки
Активістка з Лохвиччини Оксана Олійник розповіла, що такі школи часто розсипаються, руйнуються від часу та погодних умов. Надія на те, що до проекту долучаться обласний та місцеві бюджети і допоможуть зберегти пам’ятки, які б стали цікавими об’єктами для туристів.
У Христанівці школа вже має статус пам’ятки, там роблять музей.
– МІХ: Музей історій Христанівки. Він буде у приміщенні колишньої початкової школи в Христанівці, будівля вже пам’ятка. Раніше в одній кімнаті був ФАП. Нині є двері і вікна. Ми підписали меморандум з ОТГ, можемо використовувати приміщення під музей, – розповіла Оксана.
Обговорення матерiалу