- Лохвиця News - https://lnews.com.ua -

Про стан реформи децентралізації на Полтавщині

Децентралізація — одна з реформ, які зараз активно реалізовуються в Україні. Про те, як реформа працює на Полтавщині розповів перший заступник голови Полтавської ОДА Андрій Пісоцький.

— Зараз про децентралізацію говорять усі — і політики, і чиновники, і пересічні громадяни. Що для вас децентралізація?

— Реформа децентралізації є однією з найуспішніших реформ в країні, що ефективно впроваджується за ініціативи та всебічної підтримки Президента України.

Це реформа, кінцевою метою якої є створення самодостатніх громад, що спроможні якісно, без допомоги держави надавати послуги своїм громадянам.

Зараз переломний момент, коли вже можна оцінити успіхи і здобутки діючих ОТГ та необхідно визначатися щодо подальшого майбутнього тим громадам, які все ще вагаються з прийняттям остаточних рішень.

2019 рік має стати ключовим у питанні формування базового рівня місцевого самоврядування — створенні об’єднаних громад, адже зволікання призводить лише до втрат можливостей та часу, які можна використати на розвиток та процвітання свого краю. Децентралізація це не просто об’єднання, це, насамперед, бажання людей зробити своє життя кращим вже сьогодні, а не колись.

І саме завдяки активній підтримці Президента України, його принциповій позиції в питаннях розвитку місцевої демократії та неухильного дотримання курсу європейської інтеграції у реформуванні місцевого самоврядування, ми можемо відчути результати цих 4 років послідовного впровадження реформи децентралізації.

Андрій Пісоцький

— Які переваги отримають громади у разі об’єднання та який стан з об’єднанням у нашій області?

— Держава зараз передає на рівень об’єднаних громад значні фінансові ресурси та повноваження.

Основні з них:

60% ПДФО (до об’єднання — 0) на власні повноваження;

100% податку на майно, єдиного податку, податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності;

25% екологічного податку та 5% акцизного податку на підакцизні товари;

державні субвенції (медична, освітня);

право розпоряджатися землями на території об’єднаної територіальної громади.

Крім цього, починаючи з 2018 року громади, на території яких є нафтогазоносні родовища, отримують до свого бюджету ще й 5% рентної плати за видобуті вуглеводні, що є вагомим доповненням доходів об’єднаних громад.

Так, за 2018 рік ОТГ Полтавщини додатково в бюджет отримали 95,1 млн.грн. рентних платежів.

В Полтавській області реформа місцевого самоврядування ефективно впроваджується вже четвертий рік поспіль, за результатами якої створено 46 громад.

Загалом на сьогодні об’єдналось 169 місцевих рад. Громади вже охоплюють майже третину території області, а на їх теренах проживає близько четверті всього населення Полтавщини.

— А взагалі чи визначено скільки має бути утворено ОТГ в області? Чим передбачено формат об’єднання громад?

— Головним документом, який визначає формат майбутніх об’єднаних територіальних громад є Перспективний план формування громад на території області. Вперше цей документ розроблявся ще на початку, у витоків реформи децентралізації — у 2015 році. Тоді мало хто розумів як це має бути, і чи взагалі щось вдасться реалізувати. Але коли об’єднуються бажання і можливості можна творити дива. І тоді перед обласною владою постало інше завдання — сформувати громади, що мали стовідсотково охопити всю територію області.

Майже два роки облдержадміністрація послідовно працювала над цим документом, співпрацювала з райдержадміністраціями, місцевими радами, вивчала думку громадськості. І як результат — в грудні 2018 року на сесії Полтавської обласної ради депутатським корпусом схвалено новий Перспективний План зі стовідсотковим охопленням території області громадами. Згідно з Планом на Полтавщині очікується створення 77 ОТГ.

— Успіхи ОТГ Полтавщини — які вони? Чи є чим похизуватися?

— Найкращий показник ефективності впровадження будь якої реформи — це статистичні показники. І нам є чим пишатися, адже доходи 39 громад зросли від 2, а подекуди й до 8 разів, та склали понад 2,6 млрд.грн., тоді як ще в 2015 році не перевищували 132 млн.грн.

Наші ОТГ демонструють високі показники фінансової самодостатності та є постійними лідерами в рейтингах Мінрегіону серед інших громад України. За останніми рейтинговими даними 8 ОТГ Полтавщини увійшли в двадцятку найуспішніших громад країни, а Щербанівська ОТГ посідає перше місце за фінансовою спроможністю серед громад з чисельністю населення від 10 до 15 тисяч.

Це безумовно приємно та надихає до подальшої тісної і плідної співпраці з нашими громадами для зміцнення їх успішності та процвітання.

Також для наших громад минулий рік був продуктивним в плані отримання права розпоряджатися власними землями — всім 39 громадам передано із державної у комунальну власність 91,1 тис. га земельних ділянок сільськогосподарського призначення, а це 100% від запланованого.

— Вже три роки поспіль об’єднані громади отримують преференції від держави, зокрема у вигляді інфраструктурної субвенції. Чого вдалося досягти громадам за рахунок цих коштів?

— Дійсно, одним із джерел, що дозволяє активно розбудовувати громади і область, є державна підтримка у вигляді коштів субвенції на розвиток інфраструктури об’єднаних територіальних громад, яку ОТГ отримують починаючи з 2016 року.

Обсяг коштів цієї субвенції щорічно зростає — за 2018 рік 39 ОТГ отримали 89,5 млн.грн., що в 1,5 рази більше порівняно з 2017 роком.

Завдяки інфраструктурній субвенції громади Полтавщини мають змогу втілити різноманітні проекти, спрямовані на поліпшення життя та добробуту своїх мешканців, розвиток інфраструктури громад, будівництво та ремонт закладів освіти, охорони здоров’я, культури, спорту, поліпшення матеріально-технічної бази комунальних підприємств.

Протягом 2016-2018 років наші ОТГ вже реалізували понад 350 розвиткових проектів.

Тільки у 2018 році втілено в життя 56 проектів з будівництва, реконструкції мереж вуличного освітлення, 35 — з реконструкції, капітального ремонту дитячих садочків, шкіл, закладів охорони здоров’я, будинків культури, спортивних закладів, адмінбудинків.

Крім цього, активно ремонтуються дороги, у багатьох селах прокладаються нові водопровідні мережі, оновлюється парк комунальної техніки.

Як приклад, лише у 2018 році в Омельницькій ОТГ відкрито новий інклюзивно-ресурсний центр для дітей з особливими потребами, в Щербанівській ОТГ — новий дитячий садочок, що дозволило вирішити гостру потребу громади у нових місцях дошкільної освіти для дітей.

В Семенівській ОТГ вже працює перший в Україні будинок захищеної старості для одиноких людей похилого віку, в Глобинській та Пирятинській громадах населення має змогу отримати всі види адміністративних послуг в сучасних ЦНАП.

Цей перелік можна продовжувати та продовжувати, але беззаперечним є те, що реформа — працює і це показують результати діяльності наших громад.

— Одним з кроків на шляху реформування місцевого самоврядування і об’єднання громад є розвиток співробітництва територіальних громад. А як в області впроваджується механізм міжмуніципального співробітництва?

— Полтавська область готова до співпраці в багатьох напрямках і багатьох сферах, а наші громади є активними учасниками процесу міжмуніципального співробітництва та ефективно використовують цей механізм для підвищення якості надання послуг населенню, розвитку територій та добробуту громад на основі спільних інтересів та цілей.

За даними Реєстру договорів про співробітництво територіальних громад, який веде Мінрегіон, механізм міжмуніципальної співпраці активно використовується громадами 22 областей України, з яких Полтавська область залишається безумовним лідером з великим відривом. Відтак на сьогодні в Україні зареєстровано 344 такі угоди, 95 або майже 28% з яких діє у Полтавській області.

Серед пріоритетів співпраці громад найбільш поширеними та унікальними тематиками, що обрані виключно громадами Полтавщини, є договори про співпрацю в сфері забезпечення пожежної охорони та безпеки (28), поводження з ТПВ та екологічні питання (17), ремонт доріг та покращення медичних послуг, впровадження IT технологій (смарт район).

Загалом до участі в реалізації угод залучено 250 місцевих рад.

Втілюються в області і міжрайонні угоди, зокрема, проект «Відродження пожежної безпеки територіальних громад Семенівського, Глобинського та Хорольського районів як суттєвий фактор їх майбутнього» та проект з налагодження системи ТПВ в межах Мачухівської та Судіївської сільської рад Полтавського району і Плосківської сільської ради Решетилівського району.

Крім цього, наш регіон має унікальну практику заключення міжобласних угод — Смотриківська сільська рада Пирятинського району є ініціатором угоди щодо спільного утримання КП «Смотриківське» разом з Годунівською сільською радою Яготинського району Київської області.

Лідерами за кількістю укладених угод про міжмуніципальне співробітництво є громади Новосанжарського та Полтавського районів — по 11 угод, Лохвицького — 10 угод, Гадяцького — 9 угод.

Організація вивезення сміття в Лохвицькій ОТГ

— Вже 5 рік поспіль в Україні проводиться конкурс «Кращі практики місцевого самоврядування». Чи представлені наші громади на цьому конкурсі та які кращі практики вони можуть продемонструвати?

— Дійсно, цей конкурс гарна можливість для громад нашої області заявити про себе, як лідерів, що ефективно втілюють реформу децентралізації на місцях, впроваджують інновації та мають успішні практики, досвід втілення яких може бути корисним для інших громад України.

За результатами конкурсу у 2018 році Мінрегіоном відзначено дипломами ІІ ступеня Пирятинську ОТГ з проектом «Система збору та вивезення твердих побутових відходів на території Пирятинської міської ОТГ та п’яти сільських рад-партнерів — основа для формування безпечного життєвого середовища в громадах» та Омельницьку ОТГ з проектом «Створення інклюзивно-ресурсного центру «Надія».

Але й решта наших громад активно розвиваються та втілюють цікаві, неординарні проекти, спрямовані на поліпшення добробуту громадян, промоцію власного економічного, культурного, інвестиційного потенціалу.

Наприклад, в Засульській ОТГ проводиться робота з розробки веломаршруту по території Посульського краю.

В Шишацькій ОТГ створено і діє унікальне комунальне підприємство, яке займається не тільки вивезенням сміття, а й благоустроєм, зокрема, там самостійно вирощують розсаду, здійснюють обрізку дерев, облаштовують паркові зони — в 2018 році закладено парк в с. Носи Воскобійницького старостинського округу. Також КП «Техкомунбуд» здійснює поточний ремонт щебенового та асфальтобетонного покриття, є замовником будівництва об’єктів водопостачання, та, крім цього, здійснює пасажирські перевезення по території не лише громади, а й усього Шишацького району, в тому числі мешканців Ковалівської і Яреськівської сільських рад.

Прес-служба Полтавської ОДА