Очільник Лохвицького відділу Національної поліції України Олександр Савчук був призначений на цю посаду рівно місяць тому — 23 квітня ц.р. Пропонуємо вашій увазі інтерв’ю, яке він дав порталу ЛохвицяNews.
Олександре Миколайовичу, розкажіть, будь ласка, коротко про себе, про свою сім’ю. Де вчилися, чим захоплюєтесь (хобі) тощо.
Народився я в Очаківському районі Миколаївської області, там же закінчив середню школу. Потім навчався в сільськогосподарському технікумі, після закінчення якого працював у колгоспі. Звідси був призваний до лав Збройних Сил України. Після армії пішов працювати в міліцію на посаду міліціонера патрульно-постової служби. Потім працював інспектором охорони громадського порядку. Після отримання офіцерського звання працював на посаді старшого уповноваженого з особливо важливих справ Управління з боротьби з організованою злочинністю. Паралельно навчався у Київській академії внутрішніх справ за спеціальністю «Правознавство». Пізніше працював у райвідділах поліції Снігурівського та Вітовського районів Миколаївської області. Саме з Вітовського району і був переведений на службу до Лохвицького району.
Щодо сімейного стану: я розлучений, маю трьох синів.
Моїми улюбленими заняттями є мисливство, стендова стрільба.
Добре стріляєте?
Досить непогано. У нас у Миколаєві є гарний стенд, куди я любив приїхати постріляти. Але, перш за все, це додаткова можливість поспілкуватися з людьми.
Стосовно мисливства, то я полюбляю полювати на фазанів, яких багато у нас на Миколаївщині. Але для мене полювання — це не стільки шанс вполювати якусь дичину, а, перш за все, спілкування з природою. Останнім часом захопився полюванням із собакою. І зрозумів, що це зовсім інший рівень полювання, який неможливо ні з чим порівняти.
Чи комфортно Вам на Лохвиччині — адже Ви прибули до нас із іншого регіону – південного, де має місце своя специфіка життя і служби? Які перші враження? Чи помітили якісь відмінності з тими краями, звідки прибули?
Я тут зовсім недавно, але можу відзначити, що тут хороші, добрі люди. Мені здалося, що я тут затребуваний. Тобто бачу, що свій професіоналізм можу застосувати з користю. І вже помічаю перші позитивні зрушення.
Це важливо. І свідчить про те, що Ви на правильному шляху…
Я починаю знайомитись з людьми. Взагалі, я не ділю Україну на якісь частини: у нас люди всюди однакові. Можливо, є якісь відмінності в говорі, у деяких висловах. Але в цілому – це єдина країна.

Добре. Тепер давайте поговоримо про справи. Виходячи з сучасних вимог до Національної поліції (зокрема, місцевих правоохоронних органів), наскільки особовий склад Лохвицького відділу готовий до їх реалізації? Чи укомплектований штат? Чи достатня матеріально-технічна база, фінансування тощо? Якими є Ваші головні пріоритети як керівника підрозділу поліції?
Штат підрозділу складають 68 поліцейських. На сьогодні вакантними у відділі залишаються 11 посад. Найбільший відсоток некомплекту в секторі реагування патрульної поліції. Це створює додаткове навантаження на працівників підрозділу. На офіційному сайті ГУНП в Полтавській області та на сторінці у мережі «Фейсбук» Лохвицького відділу поліції розміщується інформація про відбір кандидатів на службу в поліції.
Матеріально-технічна база завжди потребує покращання. Насамперед тому, що технічна складова об’єктивно впливає на ефективність діяльності поліції. Зокрема, на мобільність та оперативність реагування поліції на звернення громадян, на якісний рівень забезпечення правопорядку і протидії злочинності, а також превентивної діяльності у сфері безпеки дорожнього руху.
Фінансування і матеріально-технічне забезпечення поліції (зокрема, службовими приміщеннями, засобами зв’язку, транспортом тощо) відповідно до Закону України «Про Національну поліцію», здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України та місцевих бюджетів.
Наразі ми готуємось до обговорення з органами місцевої влади можливості виділення коштів для встановлення систем відеонагляду з функцією розпізнавання номерних знаків транспортних засобів та обличчя людей. Також є потреба у придбанні оргтехніки і паливно-мастильних матеріалів.
Щодо пріоритетів у роботі. Основа діяльності поліції — це довіра населення. А на рівень довіри впливає якість діяльності поліції. Тому для мене це важливо. Досягнути ефективності, яка б відповідала вимогам сьогодення, можливо лише за наступних умов: правильної організації роботи кожної структурної ланки підрозділу; належної взаємодії між правоохоронними органами в районі та області; налагодження внутрішньої комунікації між службами підрозділу та зовнішньої — з іншими спеціальними суб’єктами органів місцевої влади і самоврядування; якості реагування на заяви та повідомлення громадян, прийняття обґрунтованих правових рішень; розкриття кримінальних правопорушень, що найбільше турбують людей: злочинів проти життя та здоров’я, викрадень майна і транспортних засобів, протидія незаконним порубкам лісу і злочинам у сфері паливно-енергетичного комплексу.
Слід зазначити, що одним із найбільш витребуваних проектів Національної поліції, що базується на налагодженні співпраці поліції з громадою у сфері створення безпечного середовища, є «Поліцейський офіцер громади».
Цей проєкт передбачає: створення в населених пунктах «поліцейських станцій»; удосконалення оперативного реагування нарядів поліції на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення та інші події; цифровізацію робочих процесів дільничних офіцерів поліції, що передбачає впровадження цифрових технологій для покращання ефективності його діяльності (планшети для отримання завдань від диспетчера Центру «102», цифрові бази даних, доступ до системи відеонагляду); упровадження мобільних логістичних пристроїв для оформлення адміністративних матеріалів в електронному вигляді; забезпечення в майбутньому можливості введення системи автоматичної фіксації порушень Правил дорожнього руху. Наразі проект на стадії реалізації на території Сенчанської об’єднаної територіальної громади.
В цілому ж, сьогодні нам слід приділити більше уваги розкриттю тяжких і особливо тяжких злочинів, скоєних на території району.

Нині важливе значення мають сучасні технології в роботі поліції, зокрема, відеоспостереження. Яке місце в Вашій роботі займе цей напрямок?
Справді, ми живемо у світі високих цифрових технологій. І поліція ХХІ сторіччя, щоб відповідати викликам сучасності, повинна у своїй роботі використовувати інноваційні підходи. Зокрема можливості інтелектуальних систем відеоспостереження з потужною аналітичною складовою.
Для чого нам потрібні відеокамери? Для профілактика вуличної злочинності: грабежів, розбійних нападів, хуліганств тощо; попередження та розкриття кримінальних правопорушень, пов’язаних з незаконним заволодінням транспортними засобами, крадіжок майна тощо; запобігання і припинення порушень громадського порядку та інших проступків; розшуку безвісно зниклих людей.
Цієї весни ми були свідками великої кількості пожеж на відкритих територіях. Пожежники в міру своїх сил і наявних ресурсів гасили ці пожежі. Але люди (зокрема, у соцмережах) запитують: а що робить поліція в подібних випадках? Чи є факти затримання паліїв і чи порушені кримінальні справи проти них? Адже зрозуміло, що мають місце умисні підпали сухої рослинності, коли гине флора і фауна нашого краю, завдається шкода здоров’ю людей. Штрафи за підпали різко зросли на законодавчому рівні, але головне, щоб була невідворотність покарання за злочини та адмінпорушення.
Якщо ми говоримо про пожежі, що виникають під впливом антропогенних чинників – тобто викликані умисною діяльністю або халатною поведінкою людей — то, насамперед, повинні розуміти спрямованість і масштаби можливих наслідків від поширення вогню. І це не тільки шкода, що може бути завдана життю і здоров’ю людини, а також її майну, але й невиправні наслідки для екології та біоресурсів.
Слід зазначити, що умисні загальнонебезпечні дії (зокрема, пов’язані з підпалами або вибухами, або такі, що потягли тяжкі наслідки – приміром, загибель людей, тварин тощо) це – тяжкий вид злочину, за який Кримінальним законом передбачено до 10 років позбавлення волі. Це статті 194 та 245 Кримінального кодексу України.
Акцентую увагу, що за знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом (згідно ч. 1 статті 245 КК України) суд може призначити винному або штраф від 85 тисяч до 153 тисяч гривень, або обмеження чи позбавлення волі на строк від двох до п’яти років.
Також слід нагадати і про адміністративну відповідальність за самовільне випалювання рослинності або її залишків (ст. 77-1 КУпАП). Однак, звертаю увагу, протоколи відносно порушників цієї заборони мають право складати громадський інспектор з охорони довкілля, а також єгері та посадові особи користувачів мисливських угідь, уповноважених на охорону державного мисливського фонду.
Санкція адміністративної статті передбачає штраф:
- для громадян — від 170 до 340 гривень;
- для посадових осіб — від 850 до 1 190 гривень
Розкажіть, як працює лохвицька поліція в умовах епідемії, пов’язаної з поширенням коронавірусу?
Лохвицькі поліцейські працюють в режимі посиленого варіанту несення служби, як і вся Національна поліція України. Щодоби поліція здійснює патрулювання на території району з метою забезпечення правопорядку та дотримання санітарно-протиепідемічних правил громадянами і суб’єктами господарської діяльності.
Поліцейські також проводять систематичну роз’яснювальну роботу. Вони не тільки нагадують про дотримання карантинних обмежень та санітарних норм, але й наголошують на правилах особистої безпеки й попереджають про нові види шахрайств, пов’язаних з наданням фіктивних соціальних послуг під виглядом волонтерських організацій.
На завершення — вже традиційне звернення нового очільника поліції до мешканців району. Що б ви хотіли сказати людям, на що звернути їхню увагу?
Від початку року на території району зареєстровано 37 злочинів, вчинених шляхом обману або зловживання довірою. Десятьом фігурантам повідомлено про підозру у шахрайстві та 10 обвинувальних актів скеровано до суду, під процесуальним керівництвом прокуратури. Відтак, користуючись нагодою, звертаюсь до мешканців Лохвицького району з проханням бути обачними та виваженими у своїх діях і рішеннях.
Звертаю вашу увагу на найбільш поширені сьогодні схеми шахрайств та рекомендації – як уникнути обману!
КУПІВЛЯ-ПРОДАЖ ТОВАРІВ В ІНТЕРНЕТІ.
- розраховуватись зі службою доставки по факту отримання товару (післяплата) або передавати готівку безпосередньо продавцеві в руки;
- не рекомендується переказувати кошти на гаманці електронних платіжних систем (це не гарантія стовідсоткової ідентифікації особи користувача (продавця);
- якщо продавець пропонує перерахувати кошти на рахунок однієї з банківських установ — вимагайте від нього копію паспорта, а для Інтернет-магазинів — реєстраційні документи суб’єкта господарювання, аби перевірити відповідність банківських реквізитів даними продавця (шахраї зазвичай використовують банківські картки сторонніх осіб, тому звертайте увагу на розбіжність між анкетними даними продавця та власника картрахунку).
ТЕЛЕФОННІ ШАХРАЙСТВА З КАРТКОВИМИ РАХУНКАМИ
Яких правил слід дотримуватися власникам картрахунків:
уникайте сумнівних та незрозумілих платіжних операцій. Якщо додзвонювач представляється працівником банку, вимагайте його персональні дані та номер телефону, з якого він дзвонить, щоб у подальшому перевірити отриману інформацію в банківській установі.
Не повідомляйте стороннім особам конфіденційну інформацію (реквізити банківських карт, пін-коди, персональні дані, секретні слова тощо)
Якщо Ви вже опинилися в подібній ситуації, необхідно:
- зберегти СМС-переписку та історію дзвінків шахрая. Бажано зробити скріншоти (миттєві фотознімки екрану) або фото переписки. Телефонувати можуть з декількох номерів (від імені працівників чи служби безпеки банку).
- при першій можливості отримайте в найближчому відділені банківської установи роздруківку за власним банківським рахунком — ця інформація дозволить слідчим встановити рахунок, на який були перераховані грошові кошти.
- зателефонуйте до поліції (102) або зверніться до найближчого територіального відділу чи відділення ГУНП у Полтавській області.
ТЕЛЕФОННІ ШАХРАЙСТВА (ПСЕВДОПОЛІЦІЯ)
Яких правил слід дотримуватися, якщо ви отримали схоже повідомлення:
- негайно зв’язатися з родичем (знайомим) телефоном або в інший прийнятний спосіб, аби переконатися в достовірності інформації про надзвичайну подію, учасником якої міг бути родич (знайомий);
- уникати необдуманих дій і негайно зателефонувати в поліцію (102) або зверніться до найближчого територіального відділу чи відділення ГУНП в Полтавській області.
Олександре Миколайовичу, наші читачі іноді задають питання щодо роботи поліції. Як Ви дивитесь на те, щоб періодично давати коментарі чи відповіді на подібні запити?
Я завжди готовий до такого формату роботи. Із задоволенням відповім на будь-які питання.
Дякую Вам за бесіду і важливі практичні поради. Бажаю успіхів на новій посаді.
Інтерв’ю записав Віктор Гіржов
Обговорення матерiалу